Několik desítek tisíc lidí podepsalo petici proti zrušení asi dvou třetin parkovacích míst na hradeckém Velkém náměstí. Prostor náměstí může aktuálně obsadit asi 290 aut, po rekonstrukci by tento počet měl klesnout na 120.

„Parkování zde je nejdražší z celého města, přesto jsou místa pro návštěvníky po většinu týdne zcela zaplněna. Je tedy zřejmé, že lidé pro život na Velkém náměstí auta nutně potřebují,“  píše se v petici. 

Petice dále zmiňuje, že " auta už dávno nejsou jen 'plechovky', jak se o nich někteří páni architekti zvykli vyjadřovat. Jsou vrcholem dosažených technologických poznatků, špičkou designu, reprezentantem svého majitele, atrakcí pro kolemjdoucí."

„Lidé svá auta často vnímají jako svou součást, členy rodiny, pojízdné kanceláře, osobní šperky," pokračuje autor petice a nasazuje zlatou korunu svému boji za svobodu parkování v centru města. 

Zdroj: hradeckralove.cz

Z lokality v přímém centru města se prý stane mrtvé místo, pokud lidé nebudou moct pohodlně zastavit do maximální vzdálenosti tří metrů od svého cíle. Že lidé z Velkého náměstí skutečně ke svému životu nezbytně potřebují automobil potvrzuje i doktor Jaromír Kak z Fakultní nemocnice Nový Bydžov: 

"V létě je pro člověka dlouhý pobyt mimo klimatizovanou kabinu automobilu velmi stresující a namáhavý pro imunitní systém. V zimě je to podobné - pokud teplota klesne pod pět stupňů celsia, doporučuji vůbec nevystupovat, pokud to není nezbytně nutné." 

K rekonstrukci mají co říct i obyvatelé Velkého náměstí, jako paní Jarmila Kohoutová: "Nechápu, proč by na hlavním náměstí ve městě mělo být něco jiného než parkoviště. Město argumentuje tím, že tam máme pivovar a v něm poloprázdný parkovací dům. Ale když zastavím v jednom ze spodních pater, musím pak jít nahoru po schodech, nebo čekat dlouhé jednotky vteřin na výtah. Myslíte si, že jako důchodkyně mám na tohle čas?"


Zdroj: hradeckralove.cz

Otec dvou dětí Otto Šourek pokračuje: "Když musej děcka ujít z domu víc jak deset metrů k autu, jsou pak celej den rozmrzelý, že ani Happy Meal to nespraví.  My sme zvyklý, že třeba když jedem k vodě na písák, tak si tim našim autem zajedem rovnou až do vody - nechápu teda proč bych měl na staráči chodit pěšky z nějakýho posr*nýho pivovaru?!"

Vzhledem k počtu signatářů petice se rekonstrukce odkládá na neurčito a celý projekt bude od základů přepracován.

"Jednou z možností je zachování stávajícího stavu. Máme dokonce kapacity na zvýšení parkovacích míst, pokud zrušíme venkovní zahrádky restaurací. Místo lidí na zahrádce by číšníci mohli obsluhovat hosty přímo v jejich autech. Mezi Bílou věž a katedrálu by se navíc mohlo instalovat obří plátno nebo obrazovka a náměstí by pak mohlo sloužit jako velké autokino," říká primátor města. 

EDIT: A teď trochu vážně.

Kompletní znění petice najdete zde. Kromě všech zmíněných srandovních hlodů (auta jako atrakce pro kolemjdoucí, auto jako člen rodiny nebo osobní šperk) v ní najdete i spoustu rozumnějších argumentů proti aktuální podobě rekonstrukce, o kterých už si ale v žádném z odkazovaných internetových deníků nepřečtete, protože se stejně jako tenhle článek věnují pouze tématu parkování.