Pokaždé, když se ve skupině  Hradec Králové - Salón Republiky objeví příspěvek na téma koupání ve fontánách, dopředu je jasné, že diskuze bude výživná. S každým novým kolem se hledá hlubší dno, kam lze klesnout a jáma se vždycky prohloubí o několik kilometrů. 

Problém je, že kvůli rasistické povaze většiny příspěvků ono diskuzní vlákno záhy z Facebooku zmizí. Což je škoda, protože velká část komentářů si zaslouží víc než pár hodin slávy. 

Do hry přichází magická klávesa Printscreen, která dovoluje zachytit prchavé okamžiky internetové demence a vytesat je do kamene pro příští generace. Vyzdvihnout nenápadné hrdiny diskuzí, vybudovat piedestal jejich slovní obratnosti, archivovat ducha té těžké doby, kdy "nejvíce utlačovaní jsou slušní lidé". Seriál, jehož první díl právě čtete, bude tím kamenem, aspoň co se Hradeckého salónu týče.

Pojďme se rovnou podívat na první porci. Celá věc začíná vždycky celkem nevinně, fotkou lidí, co se koupou ve fontáně, kašně či vodotrysku. 

Už samotný komentář provázející příspěvek bývá často posměšný či jedovatý, protože nikdo nesdílí fotky lidí koupajících se ve vodotrysku v pozitivním světle. Protože jsou na fotce často romové, či cikáni, chcete-li, diskuze přitahuje nejrozmanitější hradecká individua. Ta nejobyčejnější, ale zároveň nejupřímnější z nich jsou figury jako Jenda Simír. 

Honza je kluk ze staré školy. Svojí nenávist k cikánům se nesnaží nijak omlouvat nebo schovávat za ALE, prostě co na srdci, to na jazyku. Všechno dostanou, včetně fontány na Ulricháku. Pochybnosti, jestli to náhodou nepřehnal, obratem rozptyluje Milan. 

Podobný případ je Petr, jehož komentář nepotřebuje další komentář. 

Vojta by si zase přál, aby se dotyční ve fontáně utopili. Chápu, koupat se ve fontáně je prohřešek, co se neodpouští. Lenka se směje a na souhlas zvedá packu. 

Petr 2 je o něco rafinovanější. 

Podle Libor každoročního pozorování nemají cigoši na pravou koupelnu, tak využívají aspoň levou. 

Milan 2 je cikán, avšak slušný, trpící vnitřním konfliktem. 

V žádné internetové diskuzi nesmí chybět odborníci. Například Libor, odborník na historii a lingvistiku. 

Nebo Klára s Alenou, odbornice skrz bazénovou chemii (v jedné z předchozích diskuzí na stejné téma). 

Na konec jsem si nechal svého oblíbence Kubu, milovníka cyklistiky, obušků a pendreků. Poprvé jsem jeho genialitu zaznamenal asi před měsícem v diskuzi o brouzdalištích. Kdyby vás zajímalo, proč už v HK nejsou brouzdálka, tak... 

Jakub se cítí utlačovaný, ale ze všeho nejvíc mu chybí právě ty obušky. V aktuální diskuzi se jeho obsese projevuje naplno. Gejzír inteligence, co věta, to perla. 

Pojďme si to radši ještě jednou zopakovat, aby to nezapadlo.

"Vzít obušek není nijak rasově zavádějící, chlór už ano, od toho se také distancuji."

Strop!

Věřím že nebude trvat dlouho a materiálu na další díl seriálu bude dostatek. Stay tuned.